Než si pořídím bazén

Co je dobré vědět, než si pořídíte bazén? Rádi vás obeznámíme s několika důležitými skutečnostmi, nad kterými je dobré se zamyslet a se kterými je vhodné se seznámit ještě předtím, než si vlastní bazén pořídíte, abyste v budoucnu nebyli nemile překvapeni třeba z nákladů na jeho provoz nebo že se o bazén musíte starat víc, než jste mysleli.

Využitelnost bazénu

Jednou z hlavních otázek při pořizování bazénu je, komu má bazén sloužit a kdo jej bude nejvíce využívat. V případě, že jej bude využívat celá vaše rodina, přátelé a známí, budete se u něj pravidelně scházet a relaxovat, pak je investice do zapuštěného bazénu na místě.

Naopak pokud chcete pořizovat bazén hlavně kvůli svým malým ratolestem, pečlivě zvažte, zda-li vám nepostačí některá z variant nadzemního bazénu. Vzhledem k nemalým pořizovacím nákladům na zapuštěný bazén by byla škoda, pokud by vám za pár let, až děti odejdou z domova, zůstala na zahradě prázdná díra, jak se tomu občas stává.

O bazén je potřeba se starat

Mnoho lidí si myslí, že stačí bazén postavit, zprovoznit a dále se o něj nemusí starat. Opak je pravdou. V případě pořízení a provozování bazénu vás čeká mnoho činností, které je potřeba pravidelně provádět, abyste se mohli po celou sezonu radovat z čistě křišťálové vody. Pravidelné činnosti spojené s péčí o váš bazén budou následující:

  • průplach filtračního písku
  • čištění sítka čerpadla
  • čištění sítka skimmeru
  • sledování kvality vody - měření hodnoty pH a množství dezinfekce
  • dávkování bazénové chemie na základě naměřených hodnot
  • vysávání bazénu
  • čištění vodní haldiny
  • zazimování a odzimování bazénu
  • údržba bazénové technologie a zařízení na úpravu vody
  • a další ...

Některé činnosti vám v dnešní době již mohou usnadnit důmyslné bazénové přístroje a zařízení. Na vysávání bazénu si můžete pořídit vysavačového robota, který důkladně vyčistí dno, stěny i schody v bazénu; kvalitu vody můžete přenechat dávkovacím automatům, které jednak změří kvalitu vody a zároveň nadávkují potřebné množství chemie; průplach filtračního písku lze provádět za pomocí elektrického šesticestného ventilu; přípravu na zimní spánek a následné odzimování případně můžete přenechat bazénovému technikovi. Pořízení těchto zařízení není nejlevnější, oplátkou za to však získáte více komfortu, pohodlí a volného času.

Obecně tedy platí, čím více investujete do bazénového vybavení, tím méně se musíte o bazén starat. Budete-li se chtít starat o bazén sami, počítejte s tím, že vám poctivá údržba bazénu zabere několik hodin týdně.

Bazén i jeho údržba něco stojí

Pořizovací náklady na zapuštěný bazén jsou v řádu sta tisíců, což jsou nemalé peníze. Pokud jste šikovný kutil a část či většinu prací si zvládnete udělat svépomocí, můžete při pořízení bazénu ušetřit značné finanční prostředky. Nezapomínejte však, že i provoz a údržba vás bude stát nějaké peníze. Níže uvádíme orientační náklady za provoz a údržbu bazénu:

  • provoz bazénového čerpadla (spotřeba el. energie), které je v provozu průměrně 6 hodin denně; u venkovních bazénů po čas letní sezony, u vnitřních bazénů celoročně; cca 1500,- až 6000,- Kč za rok
  • provoz dalších bazénových zařízení (solonizační jednotka, UV lampa, světlo v bazénu, protiproud, ... ); náklady v řádech stokorun v závislosti na frekvenci používání
  • bazénová chemie - úprava pH, dezinfekce, přípravek proti tvrdé vodě nebo případným řasám; náklady dle typu, množství dávkované chemie a velikosti bazénu cca 2000,- až 5000,- Kč za rok; náklady mohou být nižší v případě používání různých zařízení na úpravu vody (solonizační jednotky, UV lampy, ... ), je však potřeba brát v úvahu náklady na pořízení těchto zařízení
  • bazénová sůl v případě, že provádíte dezinfekci pomocí slané vody a elektrolýzy; počítejte cca 1500,- Kč za sůl na jednu sezonu pro bazén o velikosti 6 x 3m; pokud na zimu nevypouštíte celý bazén, na začátku další sezony dosypete sůl v poměru k množství nově dopouštěné vody
  • pořízení zastřešení bazénu nebo zakrytí hladiny; náklady dle typu zakrytí a velikosti bazénu - solární plachta s navíjecím zařízení od 10 tisíc Kč, zastřešení z polykarbonátu od 100 tisíc Kč, lamelové zakrytí hladiny od 200 tisíc Kč
  • práce technika v případě pozáručního servisního zásahu, opravy nebo údržby bazénu; 350,- až 500,- Kč/hod + doprava
  • výměna filtračního písku jednou za 2 až 3 roky; 1000,- až 2000,- Kč dle velikosti filtrace
  • náklady na ohřev bazénové vody (elektroohřev, tepelné čerpadlo, solární panely, ... )  v řádů set až tisíců korun v závislosti na způsobu a délce ohřevu

Nároky na prostor

Nutnost vyčlenit na zahradě místo pro samotný bazén je vcelku logické, lidé však často zapomínají, že kromě bazénu je nutné vyčlenit také místo pro samotnou technologii bazénu, tzn. prostor pro bazénovou filtraci vč. čerpadla, trubní rozvody s kulovými ventily, bazenový rozvaděč, transformátor ke světlům, případná zařízení na úpravu vody jako solonizační jednotku, UV lampu, bazénový výměník pro ohřev vody atd.

Nejideálnějším místem je kryté, suché a dobře dostupné místo např. v suterénu, garáži nebo technické místnosti domu. Pamatujte na to, že k technologii budete chodit pravidelně provádět průplach filtračního písku, čistit sítko čerpadla, otevírat či zavírat ventily potrubí, doplňovat bazénovou chemii, atd. Rozhodně nedoporučujeme malé šachty ukryté v zemi, kde budete mít problém se vůbec pohnout, natož provést nějaký úkon. Věřte, že dobře umístěnou a dostupnou technologickou místnost oceníte.


Pokud jste srozuměni se všemi skutečnostmi, které provoz a údržba bazénu obnáší a jste rozhodnutí pro výstavbu bazénu, budeme potěšeni, pokud se rozhodnete pro realizaci bazénu prostřednictvím naší rodinné firmy.